מהו צום רפואי?

הצום הרפואי הוא מושג שכמעט ואינו מדובר.
בשונה מצומות דתיים (יום כיפור למשל) או חברתיים (שביתות רעב), הצום הרפואי נערך ממניעים בריאותיים ומשמעותו המנעות מוחלטת מכל סוג של מזון וצריכת מים בלבד. לרוב מדובר על צומות ארוכים של בין 14 ל28 ימים.
מכן אנחנו למדים שמה שנקרא ״צום מיצים״, זו בעצם דיאטת מיצים, כי האדם ממשיך לצרוך מזון ואיננו צם.

tapulmatina

צום מיצים? דיאטת מיצים!

הצום כאינסטינקט

זה לא נדיר למצוא בטבע חיות שצמות לאחר שחלו או נפצעו. בחלק מהמקרים הצום יעזור לבעל החיים להתאושש והם יחזרו לפעילות הרגילה, במקרים אחרים הפציעה או הפגיעה תהיה חמורה עד כדי כך שבעלי החיים ימותו.
לפעמים בעלי החיים נאלצים לצום בגלל מצבים של חוסר זמינות מזון, ולכן רובם יכולים להתקיים גם ללא צריכת מזון לפרקי זמן המשתנים מחיה לחיה.
לעומת בעלי החיים, כשאנחנו חולים או פצועים, בעיקר בילדות, אנחנו מטופלים על ידי ההורים שמזכירים לנו שגם אם אנחנו לא רעבים או רעבות, זה מאוד חשוב שנאכל! שיהיה לנו כוח! וככה מתרחקים מהידיעה הטבעית של הגוף שלנו.

צום והרעבה: לא אותו הדבר

כבעלי חיים אחרים, לגופינו (גם לאנשים רזים) מאגרים המאפשרים לו לחיות ברווחה יחסית גם ללא מזון. הרעבה מתחילה כאשר מאגרי הגוף הסתיימו או קרובים לסיום.
עפ״י הרופא ג׳ואל פורמן לאדם ממוצע יקח כ40 ימים עד אשר מאגריו יסתיימו והגוף יכנס למצב של הרעבה.

הצום הרפואי נקשר לריפוי של מחלות ופציעות כגון: כיב קיבה, קוליטיס, קרוהן, טחורים, אבני מרה, יתר לחץ דם, מחלות לב, אסתמה, מחלות עור, מחלות מפרקים, גידולים, פציעות ספורט, אין אונות, חוסר פוריות, מחלות ערמונית, דלקות בדרכי השתן, מחלות עיניים, מיגרנה, בעיות פסיכולוגיות, אנגינה, נשירת שיער ועוד. כשמחלות במצב מתקדם פתלוגית, יש סיכוי שהן לא יגיבו לצום.

במהלך הצום הגוף נח מתהליכי עיכול ופינוי הפסולת שנכנסת לגוף יחד עם המזון, והוא פנוי לתהליכי ריפוי ושיקום.
לכן בצום הגוף מפריש פסולת באופן מוגבר דרך הנשימה, הלשון, השתן והעור.

התנאי ההכרחי לריפוי בצום הוא מנוחה מוחלטת של הגוף כולו ואף הפחתת לחצים (אישיים, חברתיים, עסקיים) שעלולים להשפיע על הצם.

בליווי אחראי ייתכן כי צום יהיה בטוח יותר מהגישה הסטנדרטית שבחלקה פולשנית, אך הוא בהחלט לא מתאים לכולם ודורש ליווי, פיקוח, הכנה מקדימה וסיום הצום באופן הדרגתי ומבוקר.

ספרים וקישורים מומלצים העוסקים בצומות:

books_fast

״צום ואכילה לבריאות טובה״ מאת ד״ר ג׳ואל פורמן
״הצום כדרך ריפוי״ מאת יצחק בן אורי
קבוצת הפייסבוק ״צום מים״